Tõsiasi, et 20. Sajandi esimesel poolel tegeleti Viljandis lennukite ehitamisega, on pigem vähetuntud fakt. Lennunduse arengut soosis 1930. aastatel toonane ühiskondlik-poliitiline maastik, mida kujundas Viljandi kauaaegne linnapea August Maramaa, kes oli ühtlasi ka Sakalamaa Õhuasjanduse Ühingu eestvedajaks. Ühing tegeles lennunduse populariseerimisega ja rajas koostöös Kaitseväga Männimäele lennuvälja. Oma 1934. aastal välja antud Viljandi reisijuhis märgib Maramaa Mõisa teel (praegusel Hariduse tänaval) asuvat Heinz Ungern-Sternbergi lennukitehast. Viljandi mõisnike järeltulija, Heinz Ungern-Sternberg, oli kolmekümnendatel üks agaramaid era-lennunduse aktiviste, kelle tehases valmistati mootor- ja purilennukeid. Kuid mitmed ebaõnnestumised ja traagilised õnnetused jahutasid Ungern-Sternbergi lennukirge ning lennumasinate tootmine katkes.

Hiljem tegeleti tehases peamiselt liinibusside valmistamisega ja pärast hoone natsionaliseerimist oli hoone Talleksi tsehh.

Täna on Viljandi Lennukitehas kujunemas kultuuri- ja meelelahutuskeskuseks. Alates 2013. aastast tegutseb endise tehase ruumides Viljandi Avatud Noortetuba. 2018. aastal pandi alus loomelinnaku idee, mille sisuks on Lennukitehase ja selle ümbruse arendamine ja kujundamine kogunemispaigaks koos ühiskontori ja vabaõhukontsertideks mõeldud hooviga.