Linnak toob loomeinimesed kokku

Viljandi loomeinimesed ja ettevõtlikud noored võivad rõõmust käsi kokku lüüa, sest järgmisel aastal hakkab Lennukitehases ilmet võtma loomelinnak ühes kogunemispaiga, ühiskontori ja vabaõhukontsertideks mõeldud hooviga.

Nagu sõnastas sihtasutuse Viljandimaa Loomemajanduskeskuse juhataja Villem Varik (pildil), on loodava linnaku põhiidee koguda energia kokku sünergiaks. «Loomemajanduskeskuse juhatajana olen näinud, et noortel ettevõtlikel inimestel on loometegevuseks suur ruumipuudus,» lausus ta.

Nii nagu loomelinnaku nimigi ütleb, hõlmab see nii siseruume kui õueala. «Viimase aasta jooksul oleme kaalunud Viljandi loomelinnaku ehitamist mitmesse kohta,» ütles Varik. «Lennukitehase kasuks rääkisid asukoht, omanik, noortekeskuse olemasolu ja toimiv taristu.»

Peale Lennukitehase olid asupaigana kaalumisel Uku keskuse vastas olev bussipark ja ametite maja. «Viimati mainitu puhul pole aga kindel, millal see maha lõhutakse,» tõdes Varik.

Nagu Tallinnas ja Tartus

Kui tahta rajatavat linnakut ette kujutada, võib võrdluseks võtta Tallinna Telliskivi loomelinnaku või Tartu Aparaaditehase.

«Eesmärk oleks tekitada Viljandis ettevõtlikele noortele ja loomeinimestele ühine infrastruktuur, mis soodustaks ja kiirendaks hüppeliselt ideede ja projektide küpsemist ja teostamist Viljandis,» selgitas Villem Varik.

Tema sõnul pole kohalikel noortel alustavatel ettevõtjatel praegu paika, kus kokku saada ja üheskoos nõu pidada. «Noored rendivad üle linna pindu ning vajadus nende järele on suur.»

Lennukitehases esimesel korrusel paiknevast Musta saali nime all tuntud ruumist peaks kujunema kogunemiskoht.

«Sellest tuleb loomelinnakutele omane paik, nagu on näiteks Tartu Erinevate Tubade klubi Aparaaditehases või Vaba Lava Tallinna Telliskivi loomelinnakus,» kõneles Villem Varik.

Lennukitehase Valgest saalist teisel korrusel saab aga tuleva aasta kevadeks ettevõtlike noorte ühiskontor. «Sinna tulevad 20 inimesele mõeldud individuaallaud, seminariruum, ühisköök ja VLND kogukonna ateljee,» tutvustas Varik.

VLND-nimeline kogukond on noorte algatusel koondunud loometööga tegelevate inimeste ring. Selle ühe eestvedaja Kris Sülla sõnul on kogukonna liikmetel praegu Lennukitehase esimesel korrusel väike ruum oma projektide kallal nokitsemiseks.

«Praegu on meil fotopunker, kus teeme oma projekte. Nüüd saame aga kolida korralikumale pinnale ning teha veidi esinduslikuma ja parema ruumi Valge saali ühte nurka,» rääkis ta. «Seal on rohkem valgust ja kaks korda rohkem ruumi.»

Lisaks Lennukitehase siseruumidele saab uue ilme ka selle hoov.

«Suveks plaanime sinna üles panna püsiva valgustuse, väikese välilava ja pingid,» märkis Villem Varik. «Lennukitehase hoovist peaks saama linnarahvale suvine paik, kus toimuvad tasuta kontserdid ja üritused.»

Siinkohal tõi Varik võrdluseks Tartus Genialistide klubi ja Uue Teatri vahel asunud kultuuri- ja kogukonnahoovi Uus Õu, kus sai lisaks vabaõhu kontsertide nautimisele ka lauatennist mängida ja võrkkiiges lesida.

Toeks on ettevõtjad

Loomemajanduskeskuse juhataja nentis, et loomelinnak saab suuresti teoks tänu kohalikele ettevõtjatele. Suuremad toetajad on Lennukitehase omanik Kait Lukka ning kõrgtehnoloogilisi pakiroboteid arendava ja tootva aktsiaseltsi Cleveron juhatuse esimees Arno Kütt.

«Esialgu on meid toetanud peamiselt Kait Lukka ja Arno Kütt, aga vaikselt on õla alla pannud ka Viljandi linn,» rääkis Viljandimaa Loomemajanduskeskuse juhataja.

Idee luua Lennukitehase hoovi kogukonnahoov esitas Villem Varik ka Viljandi kaasava eelarve ettepanekute hulka, kuid hääletusele see ei jõudnud. Nagu ütles abilinnapea Kalvi Märtin, kõigile ideedele lihtsalt raha ei jätkunud. «Eelarve on piiratud ja raha oli vähe, neid toredaid asju oli veelgi,» lausus ta.

Rääkides Lennukitehasesse loodava loomelinnaku maksumusest, ütles Varik, et summad pole üüratult suured.

«Lõplikku maksumust ei tea me praegu ega ka tulevikus, aga pigem hakkavad jooksvaid kulusid ja edasisi arengukulusid tasuma tulevased rentnikud,» tähendas ta ning lisas: «Loomelinnak pole kaubanduskeskus, mille puhul on valmimisaeg kindel.»

Lennukitehases käib aga praegugi vilgas elu: seal tegutsevad Viljandi noortekeskus, noorte tugila, helistuudio ja Must saal. Lisaks saavad seal teoks kontserdid, konverentsid ja muud üritused.

 

ARVAMUS
KRIS SÜLD,
noorteürituste korraldaja,
VLND-kogukonna üks eestvedajaid

Mulle tundub, et selline ühiste loome-epitsentrite rajamine on vajalik, sest need toovad oma nurgas tegutsejad ühte kohta kokku ning loovad soodsa pinnase selleks, et sealt hakkaks sündima midagi suurt. Nii saab kultuur tugevamaks ja vägevamaks ning sealt tuleb ehk tõuge, mis käivitab midagi olulist kogu linna, miks mitte kogu Eesti jaoks.

VLND-kogukond annab Viljandi loomelinnakule kindlasti oma jõukohase panuse.

Sakala (https://sakala.postimees.ee/4335623/linnak-toob-loomeinimesed-kokku 21.12.2017)